
Het komt steeds vaker voor dat jongeren betrokken zijn bij spoorincidenten. Dit komt het meest voor in grote steden zoals Amsterdam, Rotterdam en Utrecht. Jongeren hebben weinig tot geen focus op hun omgeving in situaties bij het spoor. Ze zitten op hun telefoon en kijken niet om zich heen.
Tussen 2021 en 2025 verdubbelde het percentage van spoorincidenten met jongeren betrokken van 17% naar 33%. Volgens de NOS meldt spoorbeheerder ProRail dat er 12 dodelijke slachtoffers zijn tussen de 10 en 29 jaar. ProRail heeft ook geregistreerd hoe vaak het bijna tot een aanrijding op een overgang kwam. In 2025 ging het om 305 geregistreerde bijna-aanrijdingen, in 2021 waren het er nog 173.
Spoorincidenten en gevaarlijk gedrag worden vaak veroorzaakt door haast en ongeduld. Rood licht en slagbomen worden te vaak genegeerd. Ook wordt de snelheid van treinen vaak onderschat en de gedachte om dan nog ‘even snel te passeren.’ komt sneller voor. Hier komt voor jongeren ook nog afleiding door een telefoon bij kijken. Meldt RTL Nieuws. “Je kunt beter een minuutje te laat komen, dan nooit aankomen”, zegt woordvoerder van ProRail Martijn de Graaf.
Er is een bewustwordingscampagne gestart door ProRail met de focus op de gevaren van telefoongebruik in het verkeer. Met als titel ‘The Unsent Message’ moet jongeren worden duidelijk gemaakt hoe één moment van onoplettendheid ervoor kan zorgen dat een laatste appje, Snap of bericht nooit meer wordt verzonden.