Wicked is terug

DoorMorgan Domagala

19 november 2025

Wicked, de door velen geliefde musical en sinds november 2024 ook een film komt weer terug. Morgen komt deel twee van het verhaal in de bioscopen in Amerika en de film heet: Wicked for good.

Het verhaal van Glinda en Elphaba begon als een roman geschreven door Gregory Maguire. Hij schreef in 1995 het boek Wicked: The Life and Times of the Wicked Witch of the West.

Serieus

De roman vertelt het verhaal van de heksen uit The Wizard of Oz, maar dan vanuit een compleet nieuw perspectief. In het boek zie je hoe Elphaba opgroeit, welke problemen ze tegenkomt en waarom mensen haar verkeerd begrijpen. Het verhaal laat zien dat ze niet zomaar “slecht” is, maar dat er veel gebeurt in haar leven waardoor anderen haar zo zien. Het boek is best serieus en gaat ook over onderwerpen zoals ongelijkheid en macht. Het laat je nadenken over wat goed en kwaad eigenlijk betekenen, en dat de waarheid soms ingewikkelder is dan het lijkt.

De musical kwam voor het eerst op Broadway New York in 2003. De originele Broadway-cast had onder andere Idina Menzel (die je kunt kennen van haar rol als Elsa in de Disney Frozen films) als Elphaba en Kristin Chenoweth (bekend van de serie Pushing Daisies in de rol van Olive Snook) als Glinda. Sinds de première is de musical wereldwijd een enorm succes: er zijn meerdere producties in landen zoals het Verenigd Koninkrijk, Duitsland, Japan en Australië. Tot nu toe is de show tientallen duizenden keren opgevoerd, waardoor het een van de meest succesvolle musicals aller tijden is.

Van boek naar musical

Er zitten redlijk wat verschillen tussen het boek en de musical. Het boek is donkerder en veel politieker dan het verhaal dat we nu van de musical kennen. Maguire vertelt de geschiedenis van Oz op een volwassen, filosofische manier en richt zich op thema’s zoals macht, discriminatie en morele twijfel. Toen producent Marc Platt het verhaal wilde bewerken tot een musical, vroeg hij componist Stephen Schwartz en schrijver Winnie Holzman om het boek toegankelijker te maken voor een breed publiek. Veel politieke en complexe verhaallijnen uit de roman werden daarom weggelaten. In plaats daarvan kozen de makers ervoor om de vriendschap tussen Elphaba en Glinda centraal te zetten.

Van musical naar film

De musical Wicked werd zo populair dat er een film van gemaakt werd. Omdat het verhaal groot en complex is, werd het in twee films verdeeld. Zo konden de makers alle belangrijke scènes en de vriendschap tussen Elphaba en Glinda tonen en de bekende liedjes laten horen, en tegelijk nieuwe details toevoegen die in de musical niet te zien waren. De eerste film vertelt het begin van het verhaal, en de tweede film (Wicked: For Good) laat zien wat er daarna gebeurt. Cynthia Erivo speelde de rol van Elphaba, de groene heks, en Ariana Grande kroop in de huid van Glinda, de goede heks. Ook bekende acteurs zoals Jeff Goldblum, Michelle Yeoh, Jonathan Bailey en Ethan Slater deden mee aan deze film.

De eerste film deed het heel goed in de bioscoop. Wereldwijd bracht hij ongeveer 717 miljoen dollar op en zowel critici als het publiek waren erg enthousiast, meldt Collider. Mensen vonden vooral de muziek, de decors en de acteurs heel goed. De film won ook een paar Oscars, onder andere voor de kostuums en het ontwerp van de film.

Het vervolg

Nu komt het tweede deel, Wicked: For Good, uit. Dezelfde acteurs spelen weer mee en het verhaal gaat verder over wat er gebeurt met Elphaba en Glinda. Fans zijn erg enthousiast en de verwachtingen voor de film zijn hoog. Net als de eerste film belooft het tweede deel een spannende, mooie en muzikale bioscoopervaring te worden. “Emotionally speaking, the movie’s most touching themes involve the durability of friendship (nothing like dropping a house on one’s sister to test such a bond) and the virtues of change,” schreef Peter Debrudge, een Amerikaanse filmrecensent.

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *