Het schoolsysteem in Nederland is anders dan in andere landen. Zo beginnen de meeste scholen hier rond 9 uur, soms nog weleens eerder. Jongeren met het advies vmbo moeten in het derde jaar van hun middelbare school al kijken wat ze willen doen later en een vakkenpakket kiezen dat daarbij past zodat ze daarna naar het mbo kunnen. Maar is dat wel slim?
In Nederland ziet het schoolsysteem er zo uit voor vmbo’ers. Je gaat acht jaar naar de basisschool, dan ga je vier jaar naar de middenschool. daarna kies je de opleiding die je wil volgen die opleidingen duren meestal drie of vier jaar.
In het derde jaar van de middelbare school moet je een profielkeuze maken waar een vakkenpakket bij hoort. Als je dit vakkenpakket kiest en nadenkt over wat je wil doen ben je rond de 14 of 15 dat vinden veel leerlingen vrij jong.
Wat kan er veranderen?
Het zou een stuk beter zijn voor studenten als je wat langer de tijd krijgt om te kijken wat ze zouden willen doen. Dit kan aan de hand van bijvoorbeeld een cursusjaar. Dat is een jaar waarin je een cursus gaat doen om te kijken welke richting je op zou willen. Dit wordt niet vaak aangeboden voor leerlingen van het vmbo niveau. Een andere oplossing kan zijn dat studenten een school volgen waar ze verschillende projecten krijgen die onder een bepaalde studiekeuze vallen.
Is later beginnen is beter?
Uit onderzoek is gebleken dat jongeren gemiddeld 34 minuten langer slapen als scholen bijna een uur later beginnen. Dit extra slaapje heeft meetbare voordelen. Studenten blijven ‘s avonds niet langer op en maar gaan juist op tijd naar bed en synchroniseren zo hun slaapritme met schooltijden en dit heeft een positief effect op hun gezondheid en prestaties. Tieners kunnen niet vroeg slapen omdat de hormoon melatonine later in de avond pas wordt aangemaakt. Dit maakt het dus onmogelijk om hun vroeg in de ochtend rond negen uur fris op school te laten komen.