
Het pil gebruik onder de vrouwen neemt af, dat blijkt uit onderzoek van het CBS, RIVM en stichting Rutgers en Soa Aids Nederland. Dat betekent niet in alle gevallen dat ze niks meer gebruiken, maar dan juist andere anticonceptiemiddelen.
10 jaar geleden was het pilgebruik onder seksuele actieve vrouwen een stuk hoger. Toen gebruikte 55 procent van de vrouwen onder de dertig de pil, nu is het gezakt naar 40 procent.
Uit het onderzoek blijkt dat de anticonceptiepil en het condoom de meest gebruikte methode van anticonceptie is. De hormoonspiraal en koperspiraal zijn minder gebruikte middelen, waarom is niet duidelijk.
Daarnaast valt het op dat mannen vaker onveilig seks hebben met niet-vaste partners dan vrouwen. Bij twintigers is dat verschil het groots: 14 procent van de mannen in die categorie had risicovolle seks, en maar 8 procent bij de vrouwen. Door onveilig seks is de kans op een soa groter.

bron: nu.nl en CBR
Vervolgens laat het onderzoek zien dat ongeveer 3 procent van de zestienplussers zich vorige jaar hebben laten testen voor hiv, hiervan is dertigers 7 procent en de twintigers 5 procent. Deze 2 leeftijdsgroepen zijn de grootse groepen en deden hiv/soa testen het vaakste. Vrouwen laten zich vaker testen dan mannen, bij twintigers was dit verschil het grootste: vrouwen lieten zich in deze categorie 2 keer zo veel testen op een soa dan mannen.
Op het mediacollege vraag ik aan vijf meiden of zij een anticonceptiemiddel gebruiken? Drie op de vijf zeggen: “Ja, ik heb een anticonseptiestaafje in mijn arm hierdoor ben ik 3 jaar beschermd voor onveilige seks, dit was voor mij de beste optie. Hierdoor hoef ik niet meer te denken aan elke dag de pil slikken, soms vergat ik het” vertelt een van de meisjes. “Ik neem de pil omdat ik regelmatig seks heb, en ik vind het fijn om volgens een vast patroon ongesteld te worden ik heb namelijk een cyclus van 3 weken” vertelt een van de andere meisjes. “Ik heb eigenlijk nog geen behoeften aan de pil, ik heb ook nog niet nagedacht of ik de pil wil of een ander conceptie middel.’’ Vertelde een van de meiden die de pil niet slikt.