Artsen uiten zorgen over online platform voor abortuspil.

DoorZoë van Malestijn

26 maart 2026

Sinds kort kunnen vrouwen in Nederland via het online platform thuisabortus.nl gemakkelijker de abortuspil aanvragen. Het platform wil abortuszorg toegankelijker maken voor vrouwen die bijvoorbeeld ver van een kliniek wonen of moeite hebben om een afspraak te maken bij een arts. Via de website vullen vrouwen een online vragenlijst in, waarna artsen beoordelen of zij in aanmerking komen voor een medicamenteuze abortus tot negen weken zwangerschap volgens het NOS.

Volgens initiatiefnemer Peter Leusink verlaagt het platform de drempel om hulp te zoeken zegt hij tegen RTL-nieuws. Sommige vrouwen vinden het spannend om naar een abortuskliniek te gaan, bijvoorbeeld door demonstraties bij klinieken of omdat zij vrij moeten nemen van werk. Met het onlinesysteem kunnen vrouwen vanuit huis een aanvraag doen en het medicijn ophalen bij hun eigen apotheek.

Toch zijn er ook zorgen vanuit verschillende beroepsverenigingen van artsen. Zij vinden dat persoonlijk contact met een arts belangrijk blijft. De Landelijke Huisartsen Vereniging geeft aan dat huisartsen niet automatisch worden geïnformeerd wanneer een patiënt via het platform een abortuspil krijgt. Daardoor kan de nazorg volgens hen minder goed geregeld zijn.

Ook vragen artsen zich af wat er gebeurt als er complicaties optreden na het gebruik van de abortuspil. Goede begeleiding en bereikbaarheid van zorgverleners zijn volgens hen essentieel voor veilige zorg. De Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd onderzoekt daarom of het nieuwe platform voldoet aan de Nederlandse wet- en regelgeving. Het online aanvragen van de abortuspil kan voor veel vrouwen een oplossing zijn, maar deskundigen vinden dat veiligheid, begeleiding en duidelijke afspraken over nazorg altijd voorop moeten staan.

Maar wat vinden leerlingen van het mediacollege over de nieuwe makkelijk verkrijgbare abortuspil? Julia (mediaredactiemedewerker) zeg dat ze het niet heel betrouwbaar vindt en het ook zeker niet niks is. Ise (mediaredactiemedewerker) zegt dat ze het heel goed vindt omdat zij groot voorstander is van eigen lichaam eigen keuze. 

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *