Europol arresteert 337 criminelen voor de illegale handel in afval resten.

DoorRobin Hartog

12 maart 2026

Een actie van Europol tegen criminelen netwerken die illegaal afval dumpen en transporteren zijn 337 mensen uit 70 verschillende landen opgepakt. Europol nam samen met lokale autoriteiten ruim 127.000 ton aan afval in beslag. Met een geschatte waarde van tientallen miljoenen euro’s.

Alle arrestaties van Europol vonden plaats in de 2e helft van vorig jaar. Toch vond de bekendmaking van de internationale gecoördineerde pas vandaag plaats. Verschillende organisaties en autoriteiten deden onder leiding van Europol wereldwijd in totaal meer dan duizend inspecties. Nederland was een van de landen die de operatie aanstuurden.

Het in beslag genomen afval

Het in beslag genomen afval door Europol bestaat voor een deel uit: ‘’ autowrakken, oud ijzer, plastic, textiel, zonnepanelen, autobanden en e-waste (elektronisch afval).’’  Ook werd er ongeveer 75 ton aan bestrijdingsmiddelen in beslag genomen samen met ongeveer 2,3 ton kwik dit meldt de NOS. De autoriteiten troffen bovendien ruim 600 ton aan (lucht)verontreinigende stoffen aan, zoals zogenaamde F-gassen. Die gassen zitten vooral in koudemiddelen in airco’s en warmtepompen en dragen sterk bij aan de opwarming van de aarde. “Onderzoekers schatten dat alleen de handel in die illegale F-gassen al 15 tot 20 miljoen euro had kunnen opleveren”, schrijft Europol in een verklaring.

Vuurwapens

Milieucriminaliteit neemt internationaal snel toe. De illegale handel in afval levert de organisaties die de illegale acties uitvoeren veel geld op. Ook zijn de risico’s voor de criminelen heel minimaal. Vandaar dat de illegale handel in afval stoffen en afval resten met een razend tempo stijgt in populariteit. Het gaat vaak gepaard met corruptie, fraude en witwassen: ook bij de Europol-operatie werd beslag gelegd op woningen en bedrijven, vuurwapens en 10 miljoen euro aan contant geld en andere financiële middelen.

Op school

Hier op school heb ik niet gemerkt dat straatafval een enorm groot probleem is. Toch kom je buiten het schoolterrein wel veel afval tegen. Soms hetzelfde soortafval dat criminelen dumpen op natuur plaatsen of in oceanen gooien. straat afval is een groot probleem in de wereld. Hier op het mediacollege word er gelukkig opgelet met veel prullenbakken rond de school.

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *